Majáles 2012

Král: Milan Linhart
Královna: Veronika Procházková
Princ: Filip Krejčí
Princezna: Leona Bílá

4. 4. 2012 se v hale Gymnázia Žamberk uskutečnila již 13. volba krále, královny, prince a princezny našeho Majálesu. Už od prvních chvil bylo ve vzduchu cítit napětí. Kdo to letos bude? Bude vládnout spravedlivě? Na tyto a mnoho jiných dalších otázek jsme měli nelézt odpověď během nejbližších tří hodin.

Volbu zahájila kapela Naked Suspect, která hraje ve složení Vojta Šípek (kytara), Lukáš Holeček (baskytara), Matouš Hrdina (bicí) a Natálie Duchačová (zpěv). Mně osobně se kapela líbila, ale větší pozornost diváků si získala následná scénka našich rosniček z 8.A, Martina Lorence a Michala Kalouse. Poté přišlo na řadu odevzdání korunovačních klenotů bývalého krále a královny (Lada Novotná, Štěpán Tylš) a my jsme mohli přejít k samotnému oficiálnímu programu.

Ráda bych nejprve představila naši porotu. Jelikož letošním tématem bylo počasí, nebylo ani tak překvapivé, že jejím předsedou se stal meteorolog Martin Balík. Dále v porotě zasedl náš pan ředitel RNDr. Milan Lipenský a paní profesorky Hana Štětinová a Hana Tarašková, zástupci maturitních ročníků Martin Lorenc, Michal Kalous, Lada Novotná a Štěpán Tylš a v neposlední řadě pan starosta Jiří Dytrt, místostarostka pro školství a kulturu MUDr. Jiřina Jirešová a Zuzana Žváčková za kulturu města Žamberk.

Jak jsem již uvedla, tématem letošní volby bylo počasí. V tomto duchu se vedla celá módní přehlídka a finálová disciplína, o které se zmíním později. V módní přehlídce se nám představil vždy jeden pár kandidátů z každé třídy (kromě maturantů) se svým modelem. Měli jsme možnost shlédnout čertí svatbu, tajícího sněhuláka, rosničku z říše živočichů i rosničku televizní.

Další disciplínou byla volná disciplína, ve které si třídy mohly připravit cokoliv na libovolné téma. I zde byla představení rozličná, měli jsme tu Štlašnej šen, Čtyřruké příšery i všemi oblíbeného Krále Jelimána z Madagaskaru. Porota se určitě při bodování zapotila a do finále nakonec poslala třídy 1.A a 4.A z nižšího gymnázia a z vyššího 6.A, 2.B a 3.B. Cenu poroty získala třída 2.B za jejich nepřekonatelný taneček, který doufám všichni uvidíte 1. května na náměstí.

Poslední na programu byla finálová tajná disciplína, která se skládala ze tří částí. V první části kladla paní profesorka Hebrová otázky, na které se odpovídalo jen ano/ne, a kandidáti se měli shodnout. To by zas nebyl takový problém, horší bylo, že mezi kandidáty a kandidátkami byla přepážka, takže se každý musel spolehnout jen na to, co o tom druhém věděl. Ve druhé disciplíně na všechny čekal paní profesorkou Hermannovou a panem profesorem Kvapilem připravený překážkový „roční“ běh. Na podzim se šlo na procházku v dešti, v zimě byla koulovačka, na jaře zavázal kluk své milé oči a vedl ji na tajnou procházku a v létě se šla dívka potápět a kluk-plavčík ji hlídal. Říkáte si, že to bylo jednoduché? Přesvědčím vás o omylu. Podzimní procházka vedla přes lavičku, zimní koulovačka bylo strefování se vlastnoručně vyrobenými koulemi z novin do vyznačeného prostoru, při jarní procházce nesl kluk pálku s dřevěným velikonočním vajíčkem a v létě se dívka musela pohybovat s ploutvemi na nohou. Pár s nejlepším časem dostal největší počet bodů. Ovšem třetí část byla opět oddechová. Paní Mimrová připravila tabuli se spoustou pojmů týkajících se počasí a každý pár měl vybrat pouze ty, se kterými jsme se setkali minulý rok 1. května kolem druhé hodiny odpolední. Ti, kteří měli nevíce vybraných pojmů správně, dostali nejvíc bodů. Na správnost údajů dohlížel sám předseda poroty, meteorolog Martin Balík.

A pak už nás čekalo jen sečtení bodů a hurá na vyhlášení. Princem a princeznou se stali Leona Bílá a Filip Krejčí ze 4. A a králem a královnou se stali Veronika Procházková a Milan Linhart ze 6. A. Obě třídy předvedly na pódiu obdivuhodné výstupy a vítězství si určitě zasloužily. Přejeme jim klidnou vládu a doufáme, že vydají zase nějaký zákon o zákazu písemek.

Na závěr už se snad sluší jen poděkovat všem zúčastněným, kapele, porotě a hlavně profesorkám Mimrové, Hebrové a Hermannové. Těšíme se na vás již tradičně 1. května na náměstí.

Aneta Marešová