Majáles 2008

Král: Jan Šlahora
Královna: Markéta Havlová
Princ: Vít Verner
Princezna: Klára Černohousová

V pátek 4. dubna se v tělocvičně Gymnázia Žamberk konalo již tradiční klání studenstva o titul krále a královny a prince a princezny (je mi, vážený čtenáři, jasné, že ta přemíra spojek vypadá vskutku hrozivě – ale zkuste si to napsat nějak jinak…) letošního Majálesu. Nyní se Vám pokusím přiblížit,  jak celá tato akce vypadala.

Jako každý rok, i letos se studenti na tuto událost již dlouho dopředu těšili – nutno však přiznat, že jejich těšení bylo poněkud zkaleno jednak s blížícím se datem volby neustále narůstajícím stresem, druhak také otázkou, jak se na volbu připravit, a v neposlední řadě i obavou, že se letos zase budeme dřít nadarmo a titul nám vyfoukne nějaká jiná třída. Sečteno a podtrženo, vlastně z toho těšení na volbu samotnou zas tak moc nezbylo – ale mohli jsme se těšit třeba na to, že přijde den, kdy čtvrtý duben bude již minulostí. U kantorů se od prvopočátku jednalo hlavně o obavy. Není se co divit, kdo by se těšil na několikatýdenní enormní nápor ze strany studentů, často hraničící až s psychickým terorem? Ta část naší školy, které jsou ve třídách určeny lavice, se totiž každoročně všemožnými prostředky domáhá uvolnění z té které hodiny za účelem secvičování vystoupení.

Ale toto všechno je v pátek čtvrtého již zapomenuto, všechny křivdy odpuštěny, a všichni, kdo na naší škole mají oči a nohy, se v deset-nula-nula scházejí v již zmiňované tělocvičně. Čekají je asi dvě hodiny vpravdě akční podívané, budou svědky nelítostného boje o trůn. Ale jak že se to vlastně zápolí? Základní princip je jednoduchý. Každá třída gymnázia (kromě maturitních ročníků, ty teď mají dost jiné práce) vyšle jednu dvojici – všechny páry z “malého gymplu” (prima až kvarta) se utkají o titul prince a princezny, z gymplu “velkého” je vybírán pár královský. Soutěží se ve třech disciplínách, prvních dvou se účastní všichni nominovaní, poslední disciplína je finálová a postupují do ní jen dva nejlepší páry z malého a tři nejlepší dvojice s velkého “gymplu”. O umístění rozhoduje porota, které letos předsedal Radek Škarka a zasedli v ní například ředitel Fidika Vilém Kout, místostarosta Ryan Strnad, ředitel gymnázia Milan Lipenský a také zástupci z řad studentů maturitních ročníků.

A chvilku po desáté to vypuklo. Jedna polovina moderátorské dvojice, Kristýna Wohlinová, všechny uvítala a požádala o proslov odstupujícího krále. Poté, co se všichni dozvěděli důvody královy abdikace, sejmul tento (stejně jako celá jeho přítomná rodina) z hlavy korunu, položil ji na trůn a odešel. Nastalo bezvládí. Nikdo ale nepropadal panice, všichni věděli, že za dvě hodiny už budou moci vesele úpět pod útlakem nového vládce. A bez velkých průtahů se volba rozjela naplno; na jevišti se postupně zjevovaly všechny páry v první disciplíně, módní přehlídce – jako její téma byl letos určen film. Diváci tedy mohli shlédnout Boba a Bobka i s jejich kloboukem, titulky, božskou Marylin nebo gigantický svitek filmu. Porota vše pečlivě sledovala, a během vystoupení skupiny YoYo efect, která zajišťovala kulturní vložky, hostesky (tedy spíše hostesáci) vybrali první vyplněné bodovací archy. Následovala druhá disciplína, zvaná volná. Soutěžící zde mohli (i v součinnosti se svou třídou) předvést cokoli, co jim podle jejich názoru přinese kýžené body. Téměř všichni vsadili na tanec – výjimku tvořila scénka s krávou, akčně pojatá scénka Last minute! a vystoupení Maxipes Fík a závod. Opět zazněla píseň YoYo efectu a opět se sčítaly body. A také se poprvé vyřazovalo. Následovala totiž finálová disciplína, a do finále nemohou jít všichni, to by přece nebylo žádné finále. Takže ti o trochu méně výborní se museli spokojit s čokoládou a diplomem – volba pro ně končila. Zato pro pětici párů nastávala vpravdě půlhodina pravdy. Jejich domácím úkolem bylo připravit si nějako scénku; mladší se měli inspirovat ve filmu Lotrando a Zubejda, starším byla vzorem Obecná škola. Porotě byly předvedeny opravdu povedé scénky – v jedné byla použita nefalšovaná krupicová kaše, ve dvou jiných bylo dokonce sehráno fotbalové utkání. Na základě shlédnutých výkonů porota určila vítěze. Ještě než však došlo ke slavnostní korunovaci, byla udělena cena poroty. Tu obdržela třída 7.A, která se navzdory opravdu pěkným výkonům neprobojovala do finále – konkurence v boji o krále a královnu byla skutečně mimořádně tvrdá. Konečně se však dostáváme k vyvrcholení celého boje, totiž k vyhlášení vítězů. Pro letošní rok se králem a královnou stali zástupci 3.B, Jan Šlahora a Markéta Havlová, jejich dětmi se pak na základě rozhodnutí poroty stali soutěžící 4.A – Vít Verner a Klára Černohousová. Po slavnostní korunovaci a množství gratulací se všichni rozešli a jen určené třídy v poklidu uváděly tělocvičnu do původního stavu.

Za necelý měsíc tu máme Majáles. Letos by měl být trochu jiný, než jsme byli zvyklí, ale jedno je jisté už teď – volba nám ukázala, že se máme skutečně na co těšit!