Logická olympiáda

V týdnu od 15. do 21. října roku 2016 měli všichni čeští středoškoláci možnost připojit se na server Logické olympiády pořádané Mensou ČR a pokusit se vyřešit některé z 20 příkladů za dobu 35 minut. Jak už sám název napovídá, šlo o úlohy logického rázu, našli byste tam i něco z matematiky a také obrázkové úlohy. Nejlepších 45 účastníků v každém kraji postoupilo z tohoto nominačního kola do kola krajského, které se ve všech krajích konalo v pátek 4. listopadu.

A tak jsme se v pátek ráno sešli s Honzou Randisem a jeli do Pardubic. Tam jsme už úlohy nevypracovávali přes počítač, ale na papíře. Čekaly nás dvě sady úkolů, nejprve otevřené, čili jsme měli úlohu vyřešit a zapsat řešení, druhé uzavřené, kde jsme vybírali odpověď z pěti možností. Ze své vlastní zkušenosti i z toho, co říkali ostatní, soudím, že nikdo ani zdaleka nevyřešil všechno, dokonce spíš všichni víc příkladů nevyřešili než vyřešili. A nejspíš právě díky tomu mohl někdo jako já se spoustou štěstí třeba i vyhrát. Honza se umístil na krásném 11. místě a tím předčil 32 soutěžících z krajského kola a samozřejmě i dalších 329 studentů z nominačního kola.

Kvůli slabé účasti v nominačním kole měli jen dva žáci z našeho kraje v naší kategorii možnost postoupit do celostátního finále (zatímco v krajích, kde byla účast v nominačním kole mnohem vyšší, postupovalo třeba i osm soutěžících). Já jsem měl ovšem to neuvěřitelné štěstí a obsadil jsem první místo z těch dvou postupových.

A tak jsem v pondělí 28. listopadu vyrazil s taťkou do Prahy. U vstupu do Pražského hradu nám policie prohlédla batohy a prošli jsme takovým tím úžasným kovovým rámem. Před Míčovnou jsem se rozloučil se svým pedagogickým doprovodem (J) a v Míčovně jsem se pokusil zařadit do davu všech těch inteligentních intelektuálů.

Do Prahy se sjelo celkem 195 úspěšných logiků ve třech kategoriích (v každé 65 soutěžících): kategorie A pro 2. – 5. třídu ZŠ, B pro 6. – 9. třídu ZŠ a C pro středoškoláky. Soutěžilo se v několika blocích, z nichž každý byl ukrutně těžký. Objevily se úlohy jako Tetris, matematické řady, smyčky, obrázkové úlohy, užili jsme si s hlasovacími zařízeními, pomocí nichž jsme odpovídali na uzavřené otázky. Zajímavá byla sada úloh, ve kterých nám na plátno promítli číslo, pak operaci, pak další číslo a tak dále a nakonec chtěli vědět výsledek. Například číslo 91, střih, operace děleno, střih, číslo 13 (91/13=7, s tímto výsledkem jsme měli pokračovat dál), střih, operace krát, střih, 5, střih, minus, střih, 21, střih, děleno, střih, 7, střih =? V tomto případě je výsledek 2.

V pauzách mezi jednotlivými soutěžními bloky jsme měli možnost pořádně se najíst, řešit různé hlavolamové hry či navázat nová přátelství.

Na konci finále nás samozřejmě čekalo vyhlášení výsledků a na vítěze v každé kategorii notebook. Bohužel vyhlašovali jenom prvních deset umístěných, takže jsem se o sobě nic nedozvěděl. Mé 38. místo na mě čekalo až o den později na internetu, spolu s reportáží TV Barrandov: (čas od 23:58) http://www.barrandov.tv/video/84318-nase-zpravy-28-11-2016

Pro zájemce: http://logickaolympiada.cz/

Registrace do příštího ročníku se otevírá v srpnu 2017! Nominační kolo můžete řešit v pohodlí domova a zabere vám to jen půl hodinky!

Fotografie:

krajské kolo: http://www.mensa.cz/volny-cas/fotogalerie/?album_id=1027

finále: http://www.mensa.cz/volny-cas/fotogalerie/?album_id=1042

http://www.mensa.cz/volny-cas/fotogalerie/?album_id=1046

 

Tomáš Sourada, 6. A